The Light Bulb Conspiracy

Kapitalizm dayattığı ve bizlerinde memnuniyetle havada kaptığımız; tüketerek mutlu olan tüketim toplumlarının tüketecekleri /satınalacakları ürünlerin evladiyelik bir ömür yerine garanti süresince dayanacak kadar kaliteli üretilmesinin sebepleri anlatılmış.

Kullanılan ana imge Ampül. 1920 lerde üretilen ampüller 2500 saat dayanırken zamanın üreticileri bir araya gelip 1000 saatlik bir ömrün kafi geleceğine aralarında anlaşıyorlar. Devamı belgeselde….

Planlı Eskitme (Planned Obsolescence) kavramı tüm sistemin omurgasını tanımlamakta. Şöyle ki bundan 20-30 yıl önce annelerimizin aldığı ilk buzdolapları halen ilk günkü performansıyla çalışırken bizler güncel ileri teknolojiyle üretilmiş beyaz eşyalara 4 + 3 yıl garanti süresi boyunca kullanabilmeyi marifet sayıyoruz.

Üretimin sürekliliğini sağlayabilmek için ihtiyaç duyulan talebin peşi sıra üretim hatlarını doldurabilmesi için satınaldığımız ürünlerin belli bir süre sonra ( ki bu süre teknolojinin elverdiği azami süre değil ) tekrar satınalmamızla oluşan döngü. İşte bütün mesele bu döngünün durmaksızın dönmesi. Böylece hane halkı olarak devamlı bankalara borçluyuz ve tüketimimizle çevreyi kirletmeye de durmaksızın devam ediyoruz.

Youtube da hem ingilizce hem de Türkçe altyazılısını izleyebilirsiniz. IMBD puanı ise oldukça tatminkar 8.1

İyi Seyirler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Copyright © 2014. Created by Meks. Powered by WordPress.