The Founder

Ray Kroc’u ismini ilk defa Michael Gerber’in Girişimcilik Tutkusu adlı kitabında duymuştum. Mcdonald’ın nasıl bu kadar büyük bir firma haline geldiğini okumaya niyetleniyordum ki filmi yayınlandı 🙂

Ray Kroc amiyane tabiriyle tam bir çakal. Fırsatı görüyor, yılların getirdiği tecrübeyle de riski alıyor. Diğer büyük girişimcilerde olduğu gibi kaliteli bir insan kaynağını etrafında toplamayı başarıyor. Bu konu çok ilginç bence; şöyle ki şansları mı yaver gidiyor yoksa Allah yürü ya kulum mu diyor anlamış değilim. Olmadık mekanlardan işletmeye vizyon katacak kadar geniş bir bakış açısına sahip çalışanları bulabiliyorlar.

Stratejik olarak verdiği en önemli karar franchise vereceği kişilerin başarıya ve paraya aç olanlar arasından seçmesi. Tuzu kurularla yaptığı işbirliklerinin yetersiz kalacağını fark etmesi uzun sürmüyor. Kendisi gibi başarıya aç ve 3K ilkesini (Kapı,Kasa,Kazan) destur edinebilecek nitelikte ailelere franchise veriyor.

Vahşi kapitalizmin demek çok içime sinmiyor.. Kapitalizmin daha doğrusu doğal seçilimin bir gereği olarak büyük balık küçük balığı yiyor ve Ray; Mcdonalds isim hakkını gerçek kuruculardan satınalıp, ilk açılan mcdonalds’ın bile tabelasını indirtiyor. Bu kısmını çok içime sindiremedim. İşletmeci gözlüğüyle Ray’ın yaptığının doğru olduğunu düşünürken, doğu kültürümün etkisiyle de vicdani olarak huzursuzluk hissediyorum. Keşke Mcdonalds kardeşlerinde yer alabileceği bir organizasyon kurulabilseymiş. Sonuçta sistemi kuranların daha ileriye taşıyacak kabiliyet ve uzgörüye sahip oldukları aşikar. İyi bir insan kaynağını Ray heder etmiş gibi….

Filmde ilgimi çeken noktalardan bir diğeri ise çanta tipi bir pikap ile Norman Vincent Peale’in The Power of Positive Thinking adlı plaklarının Ray Kroc tarafından dinlenilmesi.

Filmin başında ve sonunda tekrarlanan kısım aşağıdaki gibidir.

Persistence. Nothing in the world can take the place of persistence.

Talent won’t.

Nothing is more common than unsuccessful men with talent.

Genius won’t.

Unrewarded genius is practically a cliché.

Education won’t.

The world is full of educated fools.

Persistence and determination alone are all powerful.

Show that you don’t have to be defeated by anything.

That you can have peace of mind, improved health and a never-ceasing flow of energy.

If you attempt each and every  day to achieve these things, the results will make themselves obvious to you.

While it may sound like a magical notion, it is in you to create your own future.

The greatest discovery of my generation is that human beings can alter their lives by altering their attitude of mind.

War and Ralph Waldo Emerson declared “A man is what he thinks about all day long.”

 

İyi seyirler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Copyright © 2014. Created by Meks. Powered by WordPress.