Power of Community: How Cuba Survived Peak Oil

Günlük yaşantımız içinde sıradanlaşmış olan insanoğlunun bizatihi bedenen üretmediği enerjiye ne kadar bağımlı olduğumuzun ve Küba örneğinden yola çıkarak yeterli elektrik ve petrol olmadan da yaşanabileceğinin farkına işte bu belgeseli izleyerek varmış oldum.

Belgeselin cevap verdiği soru: Petrol olmadan nasıl hayatta kalınır?

1990 yılında Sovyetler Birliği çöktüğünde Küba’nın ekonomisi de buhrana girdi. Petrol ithalatı yarıya inince – ve gıda ithalatı yüzde 80 kesintiye uğrayınca – halk umutsuzluğa kapıldı. Bu film Küba halkının bunalımla başediş sürecindeki yaratıcılığını, dayanışmasını, mücadelesini ve çektiği zorlukları anlatıyor. Kübalılar, oldukça mekanik, endüstriyel bir tarım sisteminden organik tarıma ve yerel, şehir bahçelerine geçişlerinin öyküsünü paylaşıyorlar. Kübalıların “Özel Dönem” olarak adlandırdıkları bu ekonomik kriz sırasında Küba kültürüne alışılagelmişin dışında bir bakış. Film, “Peak Oil”in, yani dünya petrol üretiminin zirve yapıp sonra düşüşe geçişinin öyküsüyle başlıyor. Benzer bir krizle karşılaşan – fosil yakıtların muazzam azalışı- tek ülke olan Küba umudun ve olasılıkların yaşayan timsalidir.

Belgesel benim için yeni bir kavram olan PEAK OIL etrafında dönmeye başlıyor. Öncelikle bu kavramı anlamak gerekli.

Peak Oil Nedir?

“Petrol tepe noktası” kavramını ilk olarak ABD’de Shell için çalışan jeolog M. King Hubbert 1956’da ortaya attı. Teori, sınırlı kaynakların üretiminin çan eğrisi grafiğini izle­yerek, ulaşılan zirve noktasından sonra giderek azalacağını savunu­yor. Fransız petrol şirketi Total’in CEO’su Thierry Desma­rest ise dünya petrol üretiminin günlük 100 milyon varil çizgisini aşmayacağı tahmininde bulunarak, bu büyüme eğrisinde kalırsak dün­yanın petrol tepe noktasını görme­yi 2020’lere kadar erteleyebileceği tahmininde bulunuyor.

Küba bu PEAK OIL sürecine SSCB’nin yıkılması sonrasında ABD’nin de sıkılaştırdığı ambargolarında katkısıyla yaşama şansını yakalamış. Kübalılar petrol ve elektrik olmadan, harici elektrik kaynakları olmaksızın nasıl hayatta kalınacağını tecrübe etmişler. Kütle üretim mantığıyla endüstriyel boyuta taşınmış tarım uygulamalarının petrol olmadan, traktör ve diğer tarım makineleri çalışmadan, yapılamayacağı için Kübalılar organik tarım uygulamalarını tüm ülke sathına yaymak zorunda kalmışlar. Aksi takdirde açlıkla yüz yüze kalmaya ve karneyle devletin sağlayabildiği kadarıyla yetinmeye devam edeceklerdi ama etmemişler…

Her şerde bir hayır vardır derler ya tam da Küba’nın yaşadıkları buna örnek. Petrol olmadığı için traktör çalışmıyor, Kübalıları doyuracak üretim yapılamıyor ancak yokluktan dolayı organik tarım uygulamalarını öğrenip geliştiriyor ve çok çok daha sağlıklı beslenmeye başlıyorlar.

Şiddetle izlenilmesini tavsiye ederim.

İyi Seyirler

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Copyright © 2014. Created by Meks. Powered by WordPress.