Ölümsüz Z

Ölümsüz Z’ filmi / belgeseli, ana karakterleri  Cahit Çetin, Pelin Omuroğlu Balcıoğlu ve Levent Köstem ile bir yandan zeytinciliğin güncel fotoğrafını çekerken, Ümmühan Tibet ile Türkiye’de ve dünyadaki son durumu aktarıyor. Prof. Güven Bakır, zeytin tarihinde çok önemli yere sahip ‘Klazomenai Antik Zeytinyağı İşliği’ni  nasıl ortaya çıkardığına, Beğendik Abi lokantasının sahibi Handan Kaygusuzer, zeytinyağının yemek kültürümüzdeki yerine, vurgu yapıyor. Öte yanda Urlalı öğretmen Serpil Koldagüç, öğrencileriyle oluşturduğu zeytin koleksiyon bahçesinde, çocuklarla hasat coşkusunu; zeytin ağacını bilmeden büyüyen ama ilk görüşte aşk yaşayan Bornova Zeytincilik Enstitüsü müdürü Ünal Kaya, dünyanın zeytin gen kaynaklarını koruma görevini üstlenmenin gururunu yaşıyor.

Yukarıdaki metni bu adresten alıntıladım. Aynı bağlantıdan youtube’da yayınlanan belgeselin tamamına erişebilirsiniz.

Zeytin ve zeytinyağı İzmir – URLA merkezli olacak şekilde anlatılmış. Zeytinyağı üzerine genel bir kültür sahibi almak isteyenler için 45 dakikalık güzel bir çalışma olmuş. Bence belgeselden daha çok film gibi. Zaten kendileri de film olarak tanımlamışlar. 🙂 Amma çok şey öğrendim demiyorsunuz. Zeytinyağının hayatın odağına yerleştirilecek kadar kıymetli bir meyve suyu olduğunu özümsüyorsunuz.  Olayı değilde olguyu ana tema olarak aldıklarından dolayı zeytincilik ve zeytinyağı üzerine ufak ufak araştırma yapanların izlemesinde fayda var.

Tarım/gıda girişimcisi olmayı hayal eden benim gibi beyaz yakalı mühendis yöneticilerin radarında Zeytinyağının olmaması pek olası değil. Bu filmle zeytin ve zeytinyağının neden çok kıymetli olduğunu bir nebze daha idrak ediyorsunuz. Hep söylenir bu dünya torunlarımızın emaneti diye. Eğer dikili bir ağacınız yoksa emanete konu olan bir nesnede yok. Eğer ben zeytin ya da başka bir fidan dikersem, benim için değil ama oğlum için o ağaçlar oğlunun emaneti olacaktır.

 

İyi Seyirler 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Copyright © 2014. Created by Meks. Powered by WordPress.