FOOD INC.

Henry Ford’un araba üretiminde oluşturduğu muhteşem akışın gıda işletmeleri için makbul olmadığını ABD de de yaşananlar üzerinden anlatılmış. Tarım ürünlerinde birim zamandaki üretim miktarını artırırken ,ki aynı zamanda birim katkıda artıyor, karşımıza beklenmeyen alternatif bir maliyet çıkıyor ; sağlık harcamaları.

Araba, makine, mobilya üretmenin aksine gıda ürünlerinde mevzu bahis müşteri doğrudan insan evladının tamamen kendisi olması ve temel ihtiyacını karşılamasından dolayı gıda üretim teknolojileri ve uygulamaları üzerindeki kamu yararının azami boyuta taşınabilmesi için basiretli bir devlet eliyle hareket edilmesi gerekliliği bu belgeseli izledikten sonra iyice aklıma yattı. Büyük çok büyük şirketlerin tek amacı hissedarlarına fazla daha fazla para kazandırmak. ( The Corporation adlı belgeselde tüm çıplaklığıyla anlatılmıştı. ) Çevredir, insanoğludur zarar görmüş falan hikaye.

Modern Dünya olarak tanımlanan ABD nin gıda tedariğinde ne kadar rezil bir düzeyde olduğu bu belgeselle öğrenmiş oldum ve kendi kendime sormadan edemedim; Peki ya biz? Türkiye’de durum nedir acaba?

Benim açımdan bu belgeselin en büyük yararı; olmaz ama tekrar yurtdışında yaşamam gerekirse ABD kesinlikle birinci tercihim olmayacak artık.  E. Coli adlı bakteri dışkıda yer almaktadır ve ABD de de etten geçen E. Coli sebebiyle ölen çocuklar olmuş. 2009-10 yıllarında gıda endüstrisine dezenfektan satmak için uğraşırken bir kesimhane fabrika müdürünün yeni çıkan bir yönetmelikle E. Coli ölçümlerinde değişikliğe gidildiğinin ve bundan sonra “etimde bok yok “diyemeceğini net şekilde hatırlıyorum. Ve yine aynı soru bir daha geliyor aklıma; peki ya Türkiye’nin durumu nasıl acaba?

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Copyright © 2014. Created by Meks. Powered by WordPress.