ENRON The Smartest Guys In The Room

2-3 yıl önce İMMİB’in Finans Dışı yöneticiler için Finans Eğitimi adlı 2 günlük bir eğitimine katılmıştım. Galatasaray Üniversitesinden acayip artist bir hoca 2 gün boyunca bilanço, gelir tablosu ve nakit akım tablosu anlattıktan sonra borsada hiç hisse senedi alımı – satımı yapmadığını çünkü yayınlanan raporların gerçeği yansıttığını düşünmediği söylemişti. Şok olmuştum. O kadar muhasebesel işlem, iç denetim ve akabinde globalde hizmet veren Dünya çapında denetçi firmaların çalışmalarına rağmen halen finansal tabloların gerçeği yansıtmayabileceğini ima edilmişti. Bu belgeseli izleyene dek bir tarafım hocanın ürkek davrandığı, risk almaktan çekindiğini söylüyordu ama şu anda finans dünyasında yalan beyanda bulunmanın ve yatırımcıyı ve diğer paydaşları kandırmanın tali yollarının olduğunu net olarak görmüş oldum.

ENRON adlı firma 2000 yılında 100 milyar USD cirosuyla ABD’nin en büyük 500 firması arasında 7. sıradaydı. 1985 yılında kurulmuştu ve Aralık 2001 de battı. İştigal alanı enerji üretimi, dağıtımı ve ticaretiydi.

Belgeselde dikkatimi en çok çeken nokta Kaliforniya’nın elektrik üretimini yapan Enron’un bilerek tesisi durdurup elektriksiz bırakılan Kaliforniyalıya fahiş fiyatlarla elektriği satıp 30 milyar USD kar etmesi. Özelleştirmenin yapılmaması gereken alanlardan birinin elektrik üretimi olduğu yaşananlarla teyit edilmiş oldu.

Şirket yöneticileri ve aç gözlülükleriyle ilgili sayfalarca analiz ve yazıya google’dan rahatlıkla ulaşılabilir. Benim için dikkat çekici olan firmayı yönetenlerin denetimi noktasındaki eksiklikler. CEO, CFO, Yönetim Kurulu Başkanı ve diğer iştiraklerinin CEOsu dört bir yandan kendi çıkarları için firmayı batışa götüren süreçte omuz omuza ceplerine çalışmışlar.  ABD Başkanından Wall Street Analizcilerini dek kim varsa tüm çevreyi öyle bir kafakola almışlar ki sormayın gitsin 🙂

Kesinlikle izlenilmesi gereken bir belgesel.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Copyright © 2014. Created by Meks. Powered by WordPress.