FORMÜL SOSUNDA

Yazar : Ufuk Batum & Pınar Büyükbalcı
Kitap Adı : Formül Sosunda
Yayınevi : Beta Basım
ISBN : 9786053338598
Okunduğu Tarih : MAYIS 2017
Sayfa Sayısı : 206

ABD menşeli firmaların kurulum hikayelerini içeren çok fazla kitap, film,…v.b. gibi kaynak varken yurdumuzda son dönemde faal hale geçen firmaların hikayelerini içeren oldukça sınırlı miktarda yayının varlığı teveccühünüz. Kitabımızın ana konusunu kendi alanlarında ön plana çıkmış 5 farklı firmanın girişimcilik serüvenlerinin nasıl başladığı ve hangi aşamalardan geçtiği. Girişimci ruha sahip kendi işinin başında olmak isteyen, hayata ve kendine daha fazla değer katmak isteyenler için güzel bir eser olmuş.

Akıllı Girişimci Başkasının Aklından Öğrenir (https://www.medianova.com/)

Hayallerinin Peşinde Koş (http://cosmed.com.tr/anasayfa.aspx)

Deneyim: Hazırlar, Pişirir, Olgunlaştırır ! ( ALFA)

Yerelden Küresele (http://www.kadoil.com.tr/)

Çıraklıktan Ustalığa (https://www.e-bebek.com/)

Bu kitabı bence kıymetli kılan öncelikli husus sadece internet üzerinden pazaryeri sunan ya da somut ürün üretmeyen şirketleri anlatmaması. Girişimcilik deyip araştırmaya başladığınızda ya bilgisayar programcılarının ya da milyar USD lik dev teknoloji firmaların hikayeleriyle karşılaşıyoruz. Bilgisayarlardan ancak kendi meramımızı anlatacak kadar anlıyor ve teknolojik gelişimleri yakalayabilecek kapasitemiz yoksa kendi işimizi kuramayacak mıyım? Bu kitabın en azın bir kısmında belki Dünya devi olamayacak hatta Dünya’yı hiç değiştiremeyecek firmalarında var olduğunu ve gayet güzel çalıştıklarını da görmüş olduk.

Diğer hoşuma giden husus ise sayfa yanlarında verilen notlar. Pratiğin teorik altyapısını merak edenlerin daha derinlemesine bir araştırma yapabilmeleri için gerekli anahtar kavramların kısa açıklamaları kesinlikle çok başarılı.

Eris Ries’in Yalın Yeni Girişim adlı kitabında anlatmaya çalıştığı bir çok kavram özellikle ilk bölümün yan notlarında yer alıyor 😉

Umarım bu kitap; kitabın ilk sayfasında da belirtildiği üzere bir serinin ilk kitabı olur ve devamı gelir. GYİAD üyesi firmaları girişimcilik vakaları olarak incelemek; neleri yanlış ve doğru yaptıklarını, hangi çetrefilli yollarda mücadele ettiklerini öğrenmek suretiyle yarınlar için belkide kendimizi hazırlama fırsatını yakalamış olacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Copyright © 2014. Created by Meks. Powered by WordPress.