Elia ile Yolculuk

Yazar : Zülfü Livaneli
Kitap Adı : Elia ile Yolculuk
Yayınevi : Karakarga
ISBN : 9786059670616
Okunduğu Tarih : Eyl.17
Sayfa Sayısı : 114

 

New York’tan Kayseri’ye uzanan gerçek bir yol hikayesi. Elias Kazan 2 defa en iyi  yönetmen OSCAR ödülüne layık görülmüş bir sinema üstadı. Ancak diğer birçok ABD’li gibi göçmen. Aslen Kayserili bir Rum. New York’ta başlayan hikaye İstanbul, Ankara, Kayseri ve yine New York olacak şekilde son buluyor. Alies Kazan’ı bu kitabı okumadan önce tanımadığımdan mıdır nedir olay örgüsü beni hiç cezbetmedi.

Kitapta illüstrasyonların olmasını çok sevdim. Her ne kadar kitaptaki karakterler gerçek olsalar dahi okurken önemli anların resmedilmesi çok zarif olmuş. Ayrıca Livaneli’nin satır aralarına serpiştirdiği bazı yorumlar ve tespitler oldukça etkileyici.

 

Sakın ola hiçbir şey için üzülme ama bol bol kız, öfkelen, dövüş, savaş, küfret ama üzülme. İnsanı üzüntü çürütür.

 

İnsan en önemli işlerini yatarken yapar diye düşünüyorum. yatarak doğar, yatarak büyür, yatarak ürer, yatarak iyileşir, yatarak dinlenir, yatarak doğurur ve yatarak ölür. Ölüm sonrasında ise hepten yatar. Bütün bunlar yataysa, geriye dikey olarak ne kalıyor ki zaten !

Anadolu insanının nabza göre şerbet vermekteki yeteneği herkesin malumu. Peki iyi güzel de biz neden böyleyiz? İşte cevabı:

Anadolu, kendini dünyadan denizle ayıran ve Roma hariç işgale uğramayan Britanya veya Japonya gibi “dokunulmadan” kalmamıştır. Küçük Asya denilen ve milattan önce on bin yıla ait uygarlık kalıntıları bulunan bu toprak, binlerce yıl boyunca değişik kavimlerce işgal edilmişti. Hattiler, Hititler, İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar,…. Kafkasya, Mezopotamya ve Balkanlar gibi tarih boyunca alev alev yanmış 3 belalı bölge arasındaki bu topraklarda hayatta kalabilmek, yeni gelen her güce boyun eğmekle, gerçek düşüncelerini bir riyakarlık perdesi altında gizlemekle mümkündü.

 

Tek tanrılı dinlerin hepsinde bulunan bu “zevk düşmanlığı” gözüme daha da tuhaf göründü. Doğa, canlıların temel gereksinimleri için bir “zevk” katmış işin içine. Kendini beslemek, çocuk yapmak, soyunu sürdürmek gibi en temel işlevleri zevk haline getirmiş.Bu keşişler ise doğaya karşı çıkarak onun zevk haline getirdiği şeyi tersine çevirmeye çalışıyor.

 

Son olarak;

 

Kazanamamak, hiçbir şekilde haklı tarafta bulunduğumuz gerçeğinin önüne geçemezdi;…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Copyright © 2014. Created by Meks. Powered by WordPress.