Su-i misal emsal olmaz !!

Nicedir bu cümlenin anlattıklarını ifade etmeye çalışıyordum ancak nedendir bilmiyorum sanki hep bir şeyler eksik kalıyor gibiydi. Bulabildiğim en iyi cümleyse “Bir yanlış diğer bir yanlışı haklı kılmaz.” olmuştu.

Sn. Mahfi Eğilmez’in  Zeytin üzerine kaleme aldığı bu makalesinin yorumlarında aşağıdaki yorumu okuyunca taşlar yerli yerine oturdu bende.

1. Geçmişte yapılan -yanlış bugün de yanlış yapılmasını haklı kılmaz. Medeni Kanundan önce yürürlükte olan Osmanlı şeri yasası Mecelle’de “sui misal emsal olmaz” hükmü vardır. Yani kötü bir örnek, örnek olarak alınmaz.
2. Devlet varsa eğer yasaya uygun olmadan yapılmış her şeyin cezasını keser.

Tarhan Erdem’in aynı adlı köşe yazısında ise nokta atışı olarak aradığım kavramı ve tanımını tam bulmuş oldum 🙂

İslam hukukunun Mecelle dışında kalan genel kurallarından biri de “Su-i emsal misal olmaz” kuralıdır. Yani, bir kimsenin hukuka aykırı hareketi, başkalarına da örnek ve o işi yapmak hususunda izin teşkil etmez. Bu genel hukuk kuralının açıklanmasında verilen örneği tekrarlayayım: Her gün binlerce otomobil, kırmızı ışığı ihlal edip geçmektedir. Bu durum kırmızı ışıkta geçtiğinizi gören polisin ceza yazmasını engellemez. (Tarhan Erdem link )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Copyright © 2014. Created by Meks. Powered by WordPress.